Cep telefonu ile VoIP Konfigürasyonu Problemi

Eğer cep telefonunuz ile VoIP servisine bağlanmada sorun yaşıyorsanız NAT veya FIREWALL arkasında olma olasılığınız vardır ve bu durumda büyük olasılıkla Internet`e bağlanmakta kullandığınız router"ın güvenlik ayarları (firewall) VoIP yani internet telefon servisini virüs gibi algılayıp engelliyor olabilir.

Router ayarlarında bir çözüm aramadan önce cep telefonunuzda aşagıdaki kontrol ve değişiklikleri yapıp sorunu cözmeye çalışabilirsiniz.

Her ayar değişikliğinden sonra lütfen cep telefonunuzu kapatıp açarak (reboot) sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol ediniz.

1.) ÖNEMLİ: Cep telefonunuzun yazılımının (firmware) güncel olup olmadığını kontrol ediniz. Cep telefonu ile ilgili VoIP sorunlarının çoğu yazılımların güncellenmesi ile çözülmektedir. Güncelleme için cep telefonu firmasının web sayfası ve kullanma klavuzundan yararlanınız. DİKKAT: Cep telefonu yazılımını güncellemeden önce tüm cep telefonu bilgileriniz kaydedip backup'ını almayı unutmayınız.

2.) Cep telefonunda SIP ayarlarını, hespa bilgileriniz ve şifrenizi doğru girip girmediğinizi tekrar kontrol ediniz. Özellikle "Access Point" ayarının cep telefonunuz ile İnternet"e bağlanmakta kullandığınız WLAN veya 3G ağı ile aynı isim olduğundan emin olunuz.

3.) Eğer Nokia telefonunuzu ile bağlantı veya ses kalitesi problemi yaşıyorsanız veya 3G üzerinden lütfen şu adımları takip ediniz.

3.) Eğer SIP ayarları ile bağlanmakta problem yaşıyorsanız KomTurk hesabınızı cep telefonunuz ile ücretsiz Fring yazılımını indirerek de kullanabilirsiniz.

Fring hakkında detaylı bilgi için burayı tıklayınız.

4.) Eğer yukarıdaki adımlar ile hala hesabınızı kullanmazsanız, KomTurk hesabınızın çalışıp çalışmadığını kontrol için PC VoIP yazılımını bilgisayarınıza indirip bilgisayar üstünden bağlanmayı da kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayarınızla KomTurk hesabınızı kullanmak için

- PC VoIP yazılmını bilgisayarınıza buradan indiriniz .

- KomTurk hesap bilgilerinizi ve PC VoIP konfigurasyon klavuzunu kullanarak PC VoIP yazılımını kurunuz. Konfigürasyon klavuzunu burada bulabilrsiniz.

Eğer PC VoIP yazılımı ile server'larımıza bağlanabilirseniz sorunun cep telefonunuzun ayarlarında olmadığından tekrar emin olmak için ayarları bir kez daha kontrol ediniz.

Eğer problem devam ediyorsa router'ınızın firewall (güvenlik duvarı veya NAT diye de adlandırılır) özelliği problem yaratmaya devam ediyor olabilir.

Firewall problemlerini çözmek için burayı tıklayınız.