VoIP Konfigürasyonu Problemi

Eğer bağlanmada sorun yaşıyorsanız NAT veya FIREWALL arkasında olma olasılığınız vardır ve bu durumda büyük olasılıkla Internet`e bağlanmakta kullandığınız router"ın güvenlik ayarları (firewall) VoIP yani internet telefon servisini virüs gibi algılayıp engelliyor olabilir.

Router ayarlarında bir çözüm aramadan önce VoIP cihazınızda aşagıdaki değişiklikleri yapıp sorunu cözmeye çalışabilirsiniz.

Her ayar değişikliğinden sonra lütfen VoIP cihazını reboot ederek sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol ediniz.

1.) VoIP cihazında SIP portunu 5060 veya 5065 olarak değiştirip VoIP cihazını kapatıp açınız. Sonrasında problemin düzelip çevir sesi olup olmadığını kontrol ediniz.

2.) VoIP cihazınızda STUN server ayarları olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer STUN server ayarı varsa burada stun.voipvoip.com ayarını giriniz. VoIP cihazınızı kapatıp açıp sonrasında problemin çözülüp çevir sesi olup olmadığını kontrol ediniz.

3.) Hesap numaranız, şifreniz ve server adresimizi doğru girip girmediğinizi tekrar kontrol ediniz. KomTurk hesabınızın çalışıp çalışmadığını kontrol için PC VoIP yazılımını bilgisayarınıza indirip bilgisayar üstünden bağlanmayı da kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayarınızla KomTurk hesabınızı kullanmak için

- PC VoIP yazılmını bilgisayarınıza buradan indiriniz .

- KomTurk hesap bilgilerinizi ve PC VoIP konfigurasyon klavuzunu kullanarak PC VoIP yazılımını kurunuz. Konfigürasyon klavuzunu burada bulabilrsiniz.

Eğer PC VoIP yazılımı ile server'larımıza bağlanabilirseniz sorunun VoIP cihazı ayarlarında olmadığından tekrar emin olmak için ayarları bir kez daha kontrol ediniz. VoIP cihazınızı kapatıp açıp sonrasında problemin düzelip çevir sesi olup olmadığını deneyiniz.

Eğer problem devam ediyorsa router'ınızın firewall (güvenlik duvarı veya NAT diye de adlandırılır) özelliği problem yaratmaya devam ediyor olabilir.

Firewall problemlerini çözmek için burayı tıklayınız.